† AD MAIOREM DEI GLORIAM
Szanowni Muzycy Kościelni – Kapłani, Organiści, Dyrygenci, Wszyscy zaangażowani w troskę o piękno muzyki kościelnej
Liturgiczne wspomnienie św. Cecylii każdego roku jest okazją do zwrócenia uwagi naszych środowisk na piękno i wartość muzyki sakralnej w naszym życiu. Człowiek obcujący z pięknem zyskuje nową jakość przeżywania ziemskiej drogi. Piękno uszlachetnia, uwrażliwia, podnosi ducha, porusza serce, wzbudza radość. To wszystko jest potrzebne i ważne w procesie budowania dobrych relacji międzyludzkich. Piękno, które tworzymy i przeżywamy na płaszczyźnie naszego życia duchowego, przypomina o najwyższym Pięknu, jakim jest Bóg i ułatwia nam drogę do zjednoczenia z Nim.
Natchniony autor Psalmu 96., rozpoczynającego się od słów: „Śpiewajcie Panu pieśń nową” zauważa, że „Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność w Jego przybytku”. Tam, gdzie jest Bóg, tam pojawia się majestat i piękno, a tam, gdzie człowiek otwiera się na prawdziwe piękno, z większą łatwością odnajduje Boga.
To wielka łaska i wielka odpowiedzialność. Tak tworzyć i wykonywać piękno muzyki kościelnej, by ułatwiać innym odnajdywanie Boga i właściwych dróg prowadzących do Niego.
Z okazji święta muzyki kościelnej życzmy sobie wzajemnie wrażliwości serca i umysłu na ten wspaniały dar, jakim jest sztuka muzyczna poświęcona Bożemu kultowi. Życzmy sobie nie tylko ludzkiej satysfakcji z tego, w jaki sposób jest nam dane służyć Kościołowi, ale nade wszystko czerpania obfitości dóbr duchowych.
Z wyrazami najwyższego uznania i szacunku oraz braterskim pozdrowieniem
- dr Lucjan Dyka,
prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych
Rzeszów, 19. 11. 2021