ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W DSO I SMK

W czwartkowe popołudnie 21 czerwca uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej oraz Studium Muzyki Kościelnej, wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami, uroczyście zakończyli kolejny rok szkolny. Z tej okazji mszy świętej dziękczynnej w kościele św. Alberta Wielkiego w Gliwicach przewodniczył bp Andrzej Iwanecki.

„Zanim udamy się na wakacje winni jesteśmy wdzięczność Panu Bogu za dar mijającego roku szkolnego, za zdobytą wiedzę, rozwinięte umiejętności, pomnożone talenty” – powiedział na początku mszy świętej ks. Adam Kozak, referent ds. muzyki kościelnej diecezji gliwickiej. W homilii bp Iwanecki nawiązując do słów Ewangelii o Modlitwie Pańskiej wskazywał na konieczność nieustannego zwracania się do Pana Boga, jako do naszego Ojca, w ufnej modlitwie. Zgodnie ze słowami modlitwy zachęcał, aby na koniec roku szkolnego przebaczyć tym, którzy wobec nas zawinili. Zwrócił się także do muzyków z prośbą, aby byli miłosierni wobec tych, którzy są afonami i nie umieją śpiewać.
Biskup pomocniczy diecezji gliwickiej wskazywał także na potrzebę odpoczynku po trudach całorocznej pracy.

Po homilii Biskup Iwanecki ustanowił w posłudze psałterzysty Antoniego Johna z parafii św. Mikołaja w Świbiu, który ukończył tegoroczny diecezjalny kurs, a podczas czwartkowej mszy świętej śpiewał psalm. Natomiast na zakończenie Eucharystii błogosławieństwo do pełnienia funkcji muzyka kościelnego oraz dyplomy ukończenia Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej przyjęło 3 absolwentów: Klaudia Labud – z parafii Trójcy Świętej w Cyprzanowie (diecezja opolska), Samuel Mainka – z parafii św. Jadwigi w Gliwicach Brzezince i Natalia Sołtysek – z parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach. Liturgię ubogacił śpiewem chór DSO i SMK, który wykonał Mszę „Stella Maris” op. 141 P. Griesbachera (1864-1933).

Po Mszy świętej w budynku szkoły odbyło się rozdanie uczniom świadectw, dyplomów, nagród i wyróżnień. Dyrektor szkoły, dr Mariola Brzoska, podsumowała miniony rok wskazując na osiągnięcia uczniów w licznych konkursach, udział w warsztatach i festiwalach muzyki organowej (m.in. w Gliwicach, Rudach i Toszku) oraz ubogacanie śpiewem liturgii katedralnej. Na zakończenie odbył się krótki koncert fortepianowy w wykonaniu uczniów szkoły.

Autor zdjęć: Robert Nawrat