WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA DLA MUZYKÓW KOŚCIELNYCH, 26.03.2022

Wielkopostny dzień skupienia dla muzyków kościelnych oraz uczniów Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach odbędzie się w sobotę 26 marca 2022 roku w kościele katedralnym oraz Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II w Gliwicach.

PLAN SKUPIENIA:

Kościół katedralny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach:

godz. 9.30 – okazja do sakramentu pokuty i pojednania;

godz. 10.00 – ćwiczenie śpiewów;

godz. 10.10 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego oraz konferencja

 

Centrum Edukacyjne im. św. Jana Pawła II (przy katedrze):

ok. godz. 11.00 – poczęstunek

godz. 11.45 – prelekcja: „Liturgiczna piosenka – pozaliturgiczny śpiew?”

ok. godz. 13.00 – zakończenie.

 

Gościem dnia skupienia będzie ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO (Opole), kierownik katedry muzykologii oraz zastępca dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz referent ds. Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Opolu. Należy do Związku Kompozytorów Polskich oraz Internationale Arbeitsgemeinschaft für Hymnologie. Wielokrotnie reprezentował opolskie środowisko muzyki kościelnej z gościnnymi wykładami w zagranicznych ośrodkach muzykologicznych, m.in. w Ratyzbonie, Tokio, Seulu, Lucernie, Belgradzie. Jest również gościnnym profesorem z zakresu organoznawstwa i historii budownictwa organowego w Uniwersytecie w Hawanie na Kubie. Od 2018 r. jest redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma naukowego Folia Organologica.

W czasie dnia skupienia odbędzie się promocja książki – wywiadu z Reginą Kudlą, organistką posługującą od 70 lat w parafii NSPJ w Turzy. Książka ukazała się w ramach opolskiej serii wydawniczej „Śląska Fermata”.

Wszystkich uczestników prosimy o zabranie ze sobą Drogi do nieba z nutami. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem dla organistów zatwierdzonym przez I Synod Diecezji Gliwickiej, udział organistów i muzyków kościelnych w tej formie stałej formacji jest obowiązkowy.