Uroczystość inauguracji odrestaurowanych organów piszczałkowych

Uroczystość pobłogosławienia zrekonstruowanych organów piszczalkowych w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu odbyła się w sobotę, 26 litopada 2016 roku o godz. 16.00. Liturgii przewodniczył Biskup Gliwicki Jan Kopiec, który po pozdrowieniu liturgicznym wypowiedział modlitwę błogosławieństwa oraz zbudził organy do służby Bogu. Uczynił to w nastęujących słowach: „Zbudźcie się organy, * instrumencie święty, * głoście chwałę Boga, * naszego Stworzyciela i naszego Ojca”. Następnie organista katedralny Bogdan Stępień, który akompaniował podczas liturgii, budził organy improwizując na cześć Boga Ojca. W kolejnych wezwaniach Ks. Biskup wzywał organy do uczczenia Jezusa, uwielbienia Ducha Świętego oraz modlitwy do Maryi, Matki Jezusa. Po każdym wezwaniu organista improwizował ukazując wspaniałe brzmienie instrumentu. Następnie celebrans powiedział: „Organy, instrumencie święty, * wprowadźcie wiernych w dziękczynienie Jezusowi, * przynieście pociechę wiary tym, którzy przeżywają trudności * i wspierajcie modlitwę chrześcijan”. Po tych słowach Ks. Biskup udał się pod chór, skąd pobłogosławił instrument, pokropił wodą święconą oraz okadził go.
Po zakońćzeniu liturgii odbył się koncert inauguracyjny w wykonaniu organisty katedry gliwickiej Bogdana Stępnia, który wykonał Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, dwa chorały adwentowe lipskiego kantora –  „Nun komm der Heiden Heiland” oraz „Wachet auf, ruft uns die Stimme”, a na koniec koncertu Suitę gotycką XIX-wieczego kompozytora francuskiego Leona Boellmana. Pomiędzy utworami zaprezentowano brzmienie poszczególnych głosów oraz grup głosów, przybliżając słuchaczom możliwości instrumentu, zrekonstruowanego przez organmistrza Henryka Hobera z Olesna.
Organy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu był od dłuższego czasu nieczynne. Przed rozpoczęciem rekonstrukcji stan organów był katastrofalny, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność kornika – wszystkie elementy drewniane w organach były mocno zjedzone przez drewnojada, dlatego zostały zutylizowane i wykonane na nowo, zgodnie z zasadami sztuki organmistrzowskiej przez firmę pana Henryka Hobera. Ponieważ organy pochodzące prawdopodobnie z połowy XIX wieku były przez lata przebudowywane, postanowiono przed remontem dostosować ich stylistykę, czyli charakter brzmienia do brzmienia barokowego. Stąd organy zostały powiększone o 5 głosów, mają ich w sumie teraz 14 – w 2 klawiaturach ręcznych i jednej pedałowej (nożnej) – a projekt dyspozycji wykonał jeden z najwybitniejszych znawców organów – profesor Julian Gembalski z Akademii Muzycznej w Katowicach. Po zamontowaniu organów w kościele oraz po ich aklimatyzacji we wnętrzu kościoła, instrument został 18 października 2016 roku pozytywnie odebrany przez Diecezjalną Komisję ds. Odbioru Organów z udziałem prof. J. Gembalskiego.
Zobacz także fotorelację z uroczystości: http://gliwice.gosc.pl/gal/spis/3571645.Organy-z-kosciola-w-Lublincu

Plakat_LUBLINIEC.cdr