ZMARŁ Ś.P. WOJCIECH RÓŻAK

    1. Z przykrością informujemy, że 27 listopada 2023 roku zmarł ś.p. Wojciech Różak, organista w Zurychu, związany od dzieciństwa z kościołem katedralnym w Gliwicach. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 30 grudnia 2023 o godz. 12.00 w gliwickiej katedrze.

Wojciech Różak urodził się w 1968 r. w Zabrzu. Dorastał w Gliwicach, zamiłowanie do muzyki wyniósł z rodzinnego domu, stawiając pierwsze „muzyczne” kroki pod okiem swojego ojca – organisty gliwickiej katedry.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. W 1988 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu Krystyny Moszyńskiej i w tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

W czasie studiów uczestniczył w licznych kursach interpretacji prowadzonych przez profesorów takich jak: Guy Bovet, Ulrik Spang-Hanssen, Lionel Rogg, Nicholas Danby. W 1990 r. odbył kurs mistrzowski pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi w Graz. W 1991 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1993 roku ukończył studia na obu kierunkach (organy – dyplom z wyróżnieniem).

W 2001 r. uzyskał dyplom Musikakademie der Stadt Basel – Schola Cantorum Basiliensis, gdzie w latach 1995-2001 odbywał studia podyplomowe w klasie organów i klawesynu prof. Jean-Claude Zehnder’a, a także w zakresie chorału gregoriańskiego, dawnych praktyk wykonawczych, oraz realizacji basso continuo (klasa Gottfrieda Bacha).

Artysta był laureatem międzynarodowych konkursów organowych im. J. P. Sweelincka w Gdańsku w 1992 r. oraz Muzyki Dawnej w Brugge (Belgia, 1994). Dwukrotnym laureatem dorocznej nagrody Prezydenta Miasta Gliwice (1994 i 2009) za działalność artystyczną i za wkład w rozwój kultury w mieście.

Od najmłodszych lat związany był z posługą organistowską, najpierw w Polsce, a następnie w Szwajcarii. Był organistą kościoła pielgrzymkowego Matki Bożej z Lourdes w Zurychu.

Regularnie występował z koncertami we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzyki organowej w kraju i za granicą (Włochy, Austria, Finlandia, Szwajcaria, Słowacja, Niemcy, USA) zarówno jako solista, jak i kameralista. Współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej. Nagrywał dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Radia Słowackiego.

Był twórcą Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach i przez trzydzieści edycji jego dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Za działalność artystyczną, upowszechnianie dóbr kultury oraz ochronę Dziedzictwa Narodowego otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a także Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.