Bytom-Szombierki, Wniebowstąpienia Pańskiego

Organy piszczałkowe translokowane do kościoła w Szombierkach zostały wybudowane przez firmę „Norsk Orgel-Harmoniumfabrikk” w 1964 roku dla kościoła protestanckiego w Norwegii, numer opusowy 242. W 2019 roku zostały zdemontowane i za pośrednictwem firmy Mariana Majchera sprowadzone do kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu. Montażu i renowacji instrumentu podjęli się organmistrzowie: Piotr Nowakowski i Piotr Antos, którzy prowadzili prace od września 2021 roku do końca lutego 2022 roku.

Organy mają 29 głosów – w 3 klawiaturach ręcznych i jednej pedałowej (nożnej):

Hovedverk: Principal 8’, Rørfløyte 8’, Oktav 4’, Spissfløyte 4’, Oktav 2’, Mixtur 3fag 1 1/3’, Trompet 8

Kronverk: Tregedakt 8’, Principal 4’, Koppelfløyte 4’, Kvintatøn 2’, Nasat 1 1/3’, Zymbel 2fag 1/22’, Krumhorn 8’

Svellverk: Liebl.gedakt 8’, Spissgamba 8’, Gemshorn 4’, Koppelkvint 2 2/3’, Principal 2’, Ters 1 3/5’, Scharf 3fag 1’, Dulcian 16’

Pedal: Subbas 16’, Oktavbass 8’, Koralbass 4’, Gedaktpommer 8’, Fløyte 2’, Mixtur 3fag 2 2/3’, Bassun 16’.

Połączenia: Manualkoppel II-I, Manualkoppel III-I, Manualkoppel III-II, Pedalkoppel I, Pe-dalkoppel II, Pedalkoppel III, Superokt.koppel II-I, Superokt.koppel III-I, Superokt.koppel III-II, Superokt.koppel III, Superokt.koppel I-Ped, Suboktav.koppel II-I.

Kombinacje: 3 wolne, 4 generalne: Piano, Mezzoforte, Forte, Tutti.

Automat pedałowy manuału II i manuału III.

Tremulant – dla każdego manuału.

Zakres klawiatur: manuałowe – od C do g³, pedałowa – od C do f¹.

Traktura gry, połączeń i rejestrów – elektryczna.

Wiatrownice – klapowo-zasuwowe.

Organy zostały umieszczone w centralnej części chóru muzycznego. Szafa organowa jest drewniana, jednoczęściowa, otwarta. Znajduje się pod piszczałkami i stanowi boczne ściany instrumentu. Prospekt tworzy 5 pól piszczałkowych, oddzielonych od siebie drewnianymi listwami. Stół gry umieszczony jest w środkowej części instrumentu, przodem do ołtarza, włączniki rejestrowe znajdują się po prawej i lewej stronie klawiatury. Połączenia uruchamia się włącznikami nad klawiaturami, a niektóre także pistonami pedałowymi. Wolne i generalne kombinacje uruchamia się przyciskami pod I manuałem oraz pistonami pedałowymi. III manuał umieszczony jest w szafie ekspresyjnej, która jest sterowana elektropneumatycznie.

Diecezjalna Komisja ds. Odbioru Organów 3 marca 2022 roku stwierdziła, że prace renowacyjno-montażowe zostały wykonane rzetelnie, zgodnie z założeniami i z zasadami sztuki organmistrzowskiej. Wysoko oceniono jakość prac, które przeprowadzono z precyzją i dbałością o szczegóły. Walorem instrumentu jest zdrowe drewno oraz materiał piszczałkowy wykonany z cyny. W podstawach piszczałek prospektowych założono dodatkową nakładkę dla umocnienia nóg. Intonacja instrumentu jest stopliwa i nie budzi zastrzeżeń. Nowy kościół nie tylko zyskał żywy, dobrej jakości instrument liturgiczny, doskonale brzmiący w jego wnętrzu, ale także przestrzeń chóru muzycznego została wypełniona przez symetryczną bryłę organów, dopasowaną do architektury kościoła.